دانستن بدون خواستن،هرگز توانستن را به بار نمی آورد. "گوستاو لوبون"

چی سائو CHI Sao

پنجشنبه 1392/01/15 09:15 ق.ظ

نویسنده : sihing Ayuob

 سالها قبل از بوجود آمدن یا ابداع سبک سیو لیم کونگ فو توسط راهبان چینی این روش در سبک کونگ فوی اصیل و جالب تای چی آموزش داده میشد و راهبان چینی به اثرات باورنکردنی این روش تمرینی واقف بودند.کما اینکه در حال حاضر نیز این روش به شکل خاص خود در تای چی آموزش داده میشود.

چی سائو با چشمان بسته توسط بروس لی

اما حدود 300 سال پیش که استادان معبد شائولین اقدام به بوجود آوردن روش جدید جنگیدن نمودند و آن بخاطر یک ایده تازه ای بود که به ذهنشان خطور کرده بود این روش چی سائو را نیز از سبک تای چی در این روش جدید یعنی سیو لیم کونگ فو گنجاندند.


ولی به مرور زمان در آن تغییراتی دادند که به حالت کاملا پیشرفته ای درآمده و در حال حاضر از محصنات بی نظیر این سبک نسبت به دیگر سبکهای کونگ فو به حساب می آید.

چی سائو  توسط استاد ییپ من و بروسلی

 ایده چی سائو از آنجا آمد که چینی ها به این مسئله رسیدند که مبارزه غیر مسلحانه با دستان خالی نمی تواند از راه دور صورت گیرد بلکه دو حریف باید آنقدربه یکد یگر نزدیگ شوند تا بتوانند به هم ضربه وارد کنند.


از طرفی به محض برخورد دو دست هنگام ضربه و یا دفاع میتوان زمان برخورد را آنقدر طولانی کرد تا با حس لامسه جهت نیرو و مقدار نیرو را حس کرد و در نهایت از مسیر اصلی منحرف کرد.این بود که ابتدا تصمیم گرفتند تا با چسباندن دستها به اشکال گوناگون یک تمرین قراردادی را بوجود بیاورند تا با تکرار این تمرین حساسیت را در دستها به حدی افزایش دهند تا قادر به تشخیص جهت حرکت دست حریف و مقدار نیروی دست وی گردند.

چی سائو  توسط استاد ییپ من و بروسلی جوان

به مرور زمان از همان حالت قراردادی حملات و ضد حملات تکامل پیدا کرده و به حدی توسعه پیدا کردند که باعث تقویت باور نکردنی حس لامسه و در نتیجه حس تشخیص گردید که سرعت عمل و عکس العمل کسانیکه این روش را تمرین میکردند باورنکردنی شد.


کما اینکه هنوز هم پس از 300 سال کسانیکه این روش را فرانگرفته اند نمی توانند باور کنند چطور یک وینگ چون کار بهتر بگوییم وو وای تائو کار قادر است بدون داشتن تمرینات سرعتی و یا  بدنسازی خاص که رزمی کاران به آن وابسته هستند از سرعت و قدرت بالایی برخوردار باشند.

چی سائو  توسط استاد ییپ من و بروسلی

 البته ناگفته نماند که بسیاری از کسانیکه این روش را می آموزند هنگام تمرین چی سائو با هم مبارزه می کنند که این مورد اگر همیشگی باشد آنها را از هدف اصلی دور میکند زیرا با اجرای نرم و آرام میتوان سریع تر و عمیق تر به این حس تشخیص در لامسه رسید اما بعضی اوقات نیز نیاز می باشد تا با سرعت و قدرت بیشتری چی سائو اجرا گردد تا موقعیت حملات واقعی نیز تمرین شود اما نه اینکه همیشه به این شکل اجرا گردد. اما خوانندگان عزیز باید بدانند که این همه هنر سبک وو وای تائو نیست بلکه این تنها تمرین دستها می باشد یعنی چی سائو(دستان غلتان) اما به همین شکل نیزپاها تمرین داده میشوند که چی گرگ (CHI GERG) نام دارد که این قسمت مربوط به کسانی میشود که سالها چی سائورا تمرین کرده و دیگر باید حس تشخیص را در پاهایشان تقویت کنند.و در مراحل کاملا پیشرفته حرکات چی سائو و چی گرگ با هم ترکیب شده و شکست ناپذیری یک وو وای تائو کار را در مقابل تمام سبکهای رزمی تضمین میکند.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 1392/05/15 02:35 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic