دانستن بدون خواستن،هرگز توانستن را به بار نمی آورد. "گوستاو لوبون"

ترس.

جمعه 1392/01/16 03:05 ق.ظ

نویسنده : sihing Ayuob

    ترس یکی از مکانیسم های دفاعی بدن ونوعی رفتار هوشمندانه جهت ایمن گشتن ازآسیب های روحی- جسمی واجتماعی است که نقش سازنده ای را در زندگی افراد ایفا می دارد.

هورمون های مسئول شرایط تنش زا نظیر آدرنالین، نورآدرنالین، نوراپی نفرین و کورتیزول باعث می شوند که سرعت پمپاژ قلب و فشار خون افزایش یابد،تنفس تسریع گشته وتعریق نیزبیشترگردد. ترشح هورمون های مذکور بدن را برای مقابله با  شرایط تنش زا مانند؛مبارزه، درگیری،خشم،فشارهای روحی وجسمی یاری می نمایند.

روانشناسان معتقدند که برخی از ترس ها یاد گرفتنی هستند؛برای مثال تا کودکی بدلیل بازی با کبریت علی رغم توصیه والدین دستش را نسوزاند یاد نمی گیرد که کبریت برایش خطردارد،وبرخی نیزتا زمانی که مغز به بلوغ نرسیده وهورمون های مربوطه ترشح نگردد بوجود نمی آیند.

لذا ترس ازبرق گرفتگی،می تواند با بلوغ و شناخت خطرات آن کامل تر گردد و آگاهی از پیامد هایی که بواسطه ی نداشتن ایمنی و تخصص احتمال رویداد آن وجود دارد، سبب گردد که بطورسنجیده درقبال آن عمل نماییم .

اما نباید ترس را در همه ی حالات نوعی ضعف رفتاری تلقی نمود.

گاهی فاصله گرفتن از لبه ی پرتگاه وپرهیزاز خوردن و آشامیدن مواد غذایی مسموم می تواند ضامن سلامتی انسان باشد و این نوع ترس،ترسی سازنده است که بطور غریزی در وجود اکثریت ما انسان ها وجود دارد.

اما اینکه چرا در مواقعی مانند آزمون رانندگی، مسابقات ورزشی و... ترس و اضطراب و استرس با ما همراه است، می تواند به این دلیل باشد که برای بار نخست آنها را تجربه می کنیم ونداشتن شناخت کافی از محتوای امرسبب می شود که به راحتی توان  رویارویی با آنها را نداشته باشیم.

چند راهکار ساده برای مقابله با ترس هایی که می خواهیم از وجودشان رهایی یابیم:

- ایمان به خدا و اینکه او در همه حال در وجود ما جریان دارد و ایمان به توانایی های خویش برای قدرت یافتن در مقابله با ترس.

- نفس عمیق کشیدن در مواجه با پیشامدهایی که در برابر آنها ترس و دلهره و اضطراب داریم.      

- روی آوردن به ورزش هایی که قدرت اعتماد به نفس و غلبه بر ترس را در وجود ما تقویت می نمایند.

- ارتباط بیشتر با دوستان موفق و سالمی  که اعتماد به نفس بالایی دارند.

- تصویر سازی ذهنی از مواردی که می ترسیم با آنها روبرو شویم و تصور اینکه هر لحظه بخوبی برآنها غلبه می نماییم.

 

 
- تهیه ی لیستی ازعناوینی که از آنها می ترسیم و سپس نوشتن این عبارت روبروی هر کدام:من فردی شجاع،قوی،با اعتماد به نفس بالا،پراز آرامش و انرژی هستم و به توانایی و نیروهای درونی و جسمانی خودم در رویارویی صحیح و آگاهانه با پیامدها و کاستی ها و غلبه بر آنها ایمان دارم.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 1392/05/15 02:40 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic